Как да продаваме картините си в интернет, полезна информация и съвети от художник Даниела Стойкова
Всеки художник носи в себе си искрата на творчеството, която го кара да създава светове върху платното. Тази страст обаче често върви ръка за ръка с една мечта – произведенията му да бъдат продавани, купувани, и оценявани от други хора. В миналото това беше проста и романтична формула: арт галериите се грижеха за продажбите, а художникът се потапяше изцяло в изкуството си. Днес обаче реалността е различна и далеч по-сложна. За да превърне рисуването в професия, а не просто хоби, художникът трябва да приеме нова роля – на предприемач, маркетинг експерт и търговец.
Да живееш само от рисуването означава да развиеш качества, които нямат нищо общо с четката и платното.
За да се реализират успешно, днешните творци трябва да се превърнат в многопрофилни специалисти, които разбират от маркетинг, счетоводство, клиентско обслужване, и не на последно място – онлайн търговия. Всеки един художник, желаещ да успее, трябва да се научи как да изгражда уебсайт или да инвестира в това да му го направи професионално специалист, как да използва социални мрежи за промоция, да се научи да разбира от SEO оптимизация, да поддържа активни връзки с клиенти, да умее ако не да води счетоводство, то поне строго да го следи и да създава убедителни рекламни описания на своите картини.
Това не е просто работа, това е нов начин на мислене – да се приемеш като бранд и да влагаш в този бранд с търпение и постоянство. Трудностите са неизбежни, а жертвите – неизброими. В първите няколко години е необходимо да инвестирате почти цялото си време в това да се развие вашият бизнес и да работите много часове на ден. Без значение дали е късно вечерта, през уикенда, през лятната ви почивка или по време на празници.
Много художници трябва да работят на пълен работен ден, за да се издържат, и рисуването остава тяхното вечерно хоби – миговете, в които се връщат към себе си. Но за да се разчупи този кръг и изкуството да стане основен източник на доходи, се изисква изключителна отдаденост. Това е новата форма на творческо призвание – да рисуваш и да продаваш, за да живееш в хармония с онова, което обичаш. Трябва да се отдадете напълно на това и да инвестирате цялото си време в него.
Ето как стъпка по стъпка можете да превърнете вашето творчество в успешен онлайн бизнес:
Наличие на достатъчно картини за продажба онлайн
Преди да започнете да продавате, трябва да разполагате с достатъчно готови произведения. Създайте минимум 20 картини, които да предложите на аудиторията си. Проучете какво търси пазарът и какво можете да предложите вие – дали са пейзажи, портрети, абстрактни композиции или др.
Проучете ключовите думи и фрази, свързани с картини. Те ще ви помогнат да разберете, какво търсят потенциалните клиенти.
Започване на собствен бизнес с изкуство
За да продавате картините си професионално, трябва да регистрирате фирма или да се регистрирате като самоосигуряващо се лице. Ето какви са плюсовете и минусите на двата варианта:
Регистрация на фирма:
• Плюсове: Позволява наемането на помещения за ателие, галерия и др. Позволява наемането на служители, участие в големи проекти и по-широк обхват от дейности. Позволява кандидатстването за финансиране по проекти. Позволява ви да получавате фактури за разходите си, и да плащате данък само върху реалната печалба, която генерирате. Може да закупите всякакви материали свързани с вашия бизнес, които да се приспаднат като разход. Данъка върху печалбата е 10 % + 5 % при изплащане на печалбата – дивидент.
• Минуси: Включва по-високи разходи за счетоводство и стриктното му водене, годишно приключване и поддръжка. Задължени сте да имате счетоводител целогодишно. Включва евентуални проверки от различни институции.
Първоначална инвестиция за разкриване на фирма. Работа с документация и доста допълнителни главоболия, които неизбежно възникват в хода на работа.
Самоосигуряващо се лице:
• Плюсове: По-ниски административни разходи, по-лесна регистрация. Рядко има проверки, освободени са от задължение да издават касови бележки. Счетоводството се осъществява чрез подаване на годишна данъчна декларация, за което не е нужно да имате счетоводител целогодишно.
• Минуси: Ограничения в мащаба на бизнеса, по-трудно излизане на международния пазар. За разход се признават само 40 % от приходите ви. Тоест - ако инвестирате доста, за да се развива вашият бизнес, имате големи разходи и приход -разход на месец почти се припокриват, този вариант няма да ви устройва.
Консултирайте се със счетоводител, за да изберете най-доброто решение според вашите цели и нужди.
Създаване на собствен сайт за продажба на картини онлайн
Сайтът е вашата виртуална трибуна, достъпна за клиенти от цял свят. Това е най-ефективният начин да представите своето творчество и да продавате директно. От опит ще препоръчам – в никакъв случай не наемайте готов онлайн магазин с ниска месечна такса. Готовите онлайн магазини под наем, обикновено не дават достатъчно добри възможности за оптимизация (възможности да станете откриваеми за потенциални клиенти) също така ви ограничават от към функционалности, дизайн, структура и др.
Какви са плюсовете на това да имате собствен сайт:
- Пълен контрол върху цените и условията на продажба.
- Пълен контрол върху дизайна и информацията в сайта
- Постоянна реклама на вашето изкуство.
- Възможност за изграждане на личен бранд.
- Продажби до различни краища на страната и чужбина
- Професионален имидж
Как да създадете сайт за изкуство – стъпки:
- Изберете домейн и хостинг: Изберете запомнящо се име за вашия сайт и подходящ хостинг план. Придържайте се към това домейна да е кратък, и да бъде в най-популярните разширения, като .com, .bg, .net
- Изберете платформа: WordPress, Shopify, Opencart, WooCommerce, PrestaShop и др. Трябва да отделите доста време за да проучите платформите и да изберете тази, която отговаря на вашите нужди. Консултирайте се с различни фирми и програмисти, които изработват сайтове за плюсовете и минусите на всяка платформа. Ако решите да смените/ обновите сайта си и платформата в бъдеще, ще стане доста трудно и скъпо.
- Дизайн и функционалности: Изберете професионален дизайн, който подчертава вашето изкуство. Противно на това, което казват някои мои колеги, смятам че дизайнът не е най-важното за един сайт. Най-важно е сайтът да бъде функционален, достъпен, лесен за употреба от посетителите и добре оптимизиран за търсещи машини! Дизайнът може да бъде чрез готов темплейт, или custom - тоест всяка страница да е структурирана и оформена по ваша идея. (Този сайт за продажба на картини - на Арт галерия "Даниела Стойкова", е изцяло custom поръчка).
Инвестирайте в функции като галерия, бутони за покупка и интеграция с платежни системи. Създайте блог с полезна информация за вашите посетители - Ценообразуване: Започнете с достъпни цени, за да привлечете клиенти и да изградите репутация. Удивлявам се как някои колеги и колежки поставят баснословни цени, на своите никому неизвестни произведения. Ако желаете да разчитате на принципа – „ден година храни“, може все пак да опитате, но ако искате да продавате всеки ден, седмица и месец, вероятно няма да се получи.
- Маркетинг: Инвестирайте в реклами, социални медии и създаване на съдържание за привличане на аудитория.
SEO оптимизация – работете за това сайтът ви е оптимизиран за търсачки (SEO)
Това е дълъг и сложен процес. Трябва да отделите доста време и да прочетете статии по темата. Няма как да опиша всичко тук. Има различни фирми за СЕО оптимизация с развити блогове, където може да намерите подробна информация.
SEO (Search Engine Optimization) е ключова за привличане на органичен трафик към вашия сайт. Това включва:
• Проведете проучване на ключови думи/ фрази. Използвайте ключови думи като "оригинални картини", "ръчно рисувани картини", „картини с маслени бои“ и др, релевантни за вашето изкуство.
• Инвестирайте в линкбилдинг, който да засили тежестта на вашия сайт - в качествени линкове водещи към сайта и намиращи се в статия с уникално съдържание с подходящ anchor text.
• Редовно публикувайте в блог към сайта ви на статии, свързани с изкуство с уникално съдържание. Инвестирайте време за попълване на уникално съдържание и на вашите продукти картини – уникален текст, който не е копиран от друг сайт.
Продаване на картини по интернет чрез директна реклама на вашия сайт
След като вече сте създали собствен сайт, платената реклама е най-бързият начин да достигнете до нови клиенти. Основните платформи за реклама са:
Google Ads:
• Плюсове: Висока ефективност при правилно таргетиране. Водят клиенти, като се плаща за клик, вероятността за покупка е по-голяма.
• Минуси: Изисква умения за настройка и управление и не-малка инвестиция
Facebook и Instagram Ads:
• Плюсове: Отлични за визуално съдържание.
• Минуси: Рекламите трябва да са редовни и креативни. Носят много трафик и малко клиенти. Често посетителите от рекламата в сайта, нямат реален интерес към изкуство, а попадат случайно, като неволно кликнат върху рекламата.
Други начини за продажба на картини в интернет, ако нямате собствен сайт.
Работете с партньори – предложете на други сайтове да публикуват и продават вашите картини онлайн, срещу комисионна. Пишете на галерии, арт платформи или се регистрирайте в безплатни такива
Facebook и социални мрежи
• Създайте професионална страница и споделяйте редовно своите творения. (Не разчитайте само на това, защото това го правят хиляди любители и професионални художници на ден, конкуренцията е голяма. Освен това Фейсбук ограничава видимостта на вашите постове, до хората с които имате комуникация, харесват ваши постове или разглеждат профила ви, освен ако постовете ви не са спонсорирани.)
• Участвайте в тематични групи, където можете да предложите своите картини. Публикувайте редовно. Помолете ваши приятели да споделят постовете. Тагвайте приятели, познати и т.н
YouTube канал
• Създавайте видеа за процеса на рисуване или представяйте вашите картини.
• Плюсове: Добра платформа за изграждане на личен бранд.
• Минуси: Изисква много време и умения за създаване на полезно и образователно видео съдържание.
Имейл маркетинг
• Събирайте имейли от клиенти и изпращайте регулярни бюлетини с новини, предложения и промоции.
Amazon, Ebay, Etsy
• Регистрирайте се като продавач и предлагайте своите картини на международния пазар.
Списък на популярни сайтове за продажба на картини в България и чужбина:
- artonlinebg.com – безплатен
- dea-art.com – безплатен
- Сайтове за обяви като: olx.bg, alo.bg, bazar. Bg и др. - безплатни
- Etsy – платен
- ArtPal – безплатен
- Saatchi Art – платен
- Redbubble – платен
- Society6 – платен
- ArtFinder – платен
- FineArtAmerica – платен
- DeviantArt – безплатен
- Amazon Handmade – платен
- Zatista – платен
- UGallery – платен
- Vango Art – безплатен
- Artmajeur – платен
- Singulart – платен
- Displate – платен
- Artsy – платен
- Bluethumb – платен
- Pixels – платен
- 1stdibs – платен
- eBay – платен
- Amazon - платен
Изяви на живо
Участието в изложби, изложения, търгове и базари е чудесен начин за популяризиране на вашето творчество.
Обмислете партньорства с:
• Хотели
• Арт магазини
• Галерии
• Заведения или институции, които излагат картини на принципа на комисионна.
Ателие за клиенти
Създаването на физическо ателие, където клиентите могат да видят и закупят вашите произведения на живо, е отлична възможност за изграждане на дългосрочни отношения с аудиторията ви. То ще помогне да се повишат вашите продажби.
---
Следвайки тези стъпки, ще можете не само да продавате своите картини, но и да изградите успешен и устойчив бизнес. Комбинацията от творчество, бизнес умения и стратегическо мислене е ключът към успеха!
Желая ви успех!
1 коментари
Чудесна и изчерпателна статия с много полезни съвети. Благодаря!
Оставете коментар